Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility.

AIF projekts ES gribu būt starp JUMS

Projekta mērķis ir nodrošināt vienlīdzīgu pieeju tiesību aizsardzības līdzekļiem personām ar garīga rakstura traucējumiem, tādējādi mazinot sabiedrības aizspriedumus un uzlabojot iespējas iekļauties vietējā kopienā.

19.01.2023.

Projekta ietvaros tiks:

  • nodrošināta bezmaksas juridiskā palīdzība personām ar garīga rakstura traucējumiem, viņu tuviniekiem un dažādu institūciju pārstāvjiem, kā arī sniegts atbalsts stratēģiskās tiesvedības prāvās. Juridisko konsultāciju analīze dos iespēju sagatavot ziņojumu par galvenajām problēmām, ar ko Latvijā saskaras personas ar garīga rakstura traucējumiem;

  • veikts pētījums par personu ar garīga rakstura traucējumiem iekļaušanos vietējā kopienā, uzsākot patstāvīgu dzīvi pēc iziešanas no ilgstošas sociālās aprūpes institūcijas;

  • sagatavota rokasgrāmata tiesību aizsardzības sistēmas darbiniekiem par saprātīgiem pielāgojumiem personām ar garīga rakstura traucējumiem, tādējādi nodrošinot efektīvu tiesību aizsardzības mehānismu, t.sk., tiesas pieejamību;

  • izstrādāta un aprobēta mācību programma vispārējo pakalpojumu sniedzējiem izpratnes un zināšanu pilnveidei par darbu ar personām ar garīga rakstura traucējumiem, tādējādi mobilizējot vietējo kopienu pašvaldībā dzīvojošo personu ar garīga rakstura traucējumiem atbalstam.

Projekta rezultātā aktivitātēs iesaistītās personas ar garīga rakstura traucējumiem un viņu tuvinieki būs informētāki par savu tiesību aizsardzības iespējām, kā arī būs pilnveidojuši savas spējas pārstāvēt sevi un aizsargāt savas intereses. Tādējādi tiks attīstītas gan personu ar garīga rakstura traucējumiem pašnoteikšanās spējas, gan veicināta līdzdalība sabiedrības dzīvē. Pilnveidojot vispārējo pakalpojumu sniedzēju, kā arī tiesību aizsardzības sistēmas darbinieku izprati un zināšanas par darbu ar pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, tiks nodrošināta kvalitatīva pakalpojumu pieejamība, t.sk. pieeja tiesai, un novērsta iespējama diskriminācija un citi cilvēktiesību pārkāpumi. 

Projekta īstenošanas periods: 2021. gada 1. janvāris – 2023.gada 30. jūnijs. 

Projekta kopējais finansējums: 94 864.60 eiro.

___________________________________________________________________________________

RC ZELDA projekta “ES gribu būt starp JUMS” ietvaros uzsākusi sniegt bezmaksas juridiskās konsultācijas jautājumos, kas skar personu ar garīga rakstura traucējumiem interešu un tiesību aizstāvību.

19.01.2021.

Bezmaksas juridiskās konsultācijas, dokumentu sagatavošana dažādām iestādēm, kā arī atsevišķos gadījumos pārstāvība tiesā tiek sniegta Latvijā dzīvojošām personām ar garīga rakstura traucējumiem, kā arī viņu tuviniekiem vai citām personām, lai nodrošinātu personas ar garīga rakstura traucējumiem tiesību un interešu īstenošanu.

 

Juridiskās konsultācijas tiek sniegtas jautājumos:

  • par tiesībām uz patstāvīgu dzīvi sabiedrība;

  • par rīcībspējas ierobežošanu, pārskatīšanu vai atjaunošanu;

  • par tiesībām uz privātās dzīves neaizskaramību;

  • par savu tiesību aizsardzības iespējām;

  • par bērnu tiesību aizsardzību;

  • par sociālajiem pakalpojumiem un sociālo palīdzību; 

  • citos jautājumos, kas nozīmīgi personām ar garīga rakstura traucējumiem.

! Šobrīd, pamatojoties uz valstī izsludināto ārkārtējo situāciju, juridiskās konsultācijas klātienē netiek sniegtas. Konsultācijas iespējams saņemt rakstiski, rakstot uz e-pastu: sandra@zelda.org.lv, vai telefoniski, zvanot RC ZELDA juristam pa tālruni 22062460. 

Juridisko konsultāciju sniegšana klātienē – RC ZELDA birojā, Mārupes ielā 4 – 31, Rīgā, tiks atsākta uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai valstī.

___________________________________________________________________________________

AIF PROJEKTA STĀSTS

17.05.2021.

#TuVariMainīt // AIF PROJEKTA STĀSTS 

Video ir pieejams Aktīvo iedzīvotāju fonda Facebook lapā – 

https://www.facebook.com/watch/?extid=CL-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&v=1241768012922326

Zilais zirgs simbolizē izkļūšanu brīvībā no dzīves institūcijā, uz ko šobrīd tiecamies arī Latvijā. Plānots, ka deinstitucionalizācijas procesa ietvaros līdz 2023. gadam institūcijas atstās 700 personas ar garīga rakstura traucējumiem, taču ir skaidrs, ka šis process nenoslēgsies līdz ar aprūpes iestādes durvju aizvēršanos. Tas būs tikai sākums mūsu kopā būšanai, un mēs vairāk nekā jebkad iepriekš būsim atbildīgi par šo līdzcilvēku pieņemšanu sabiedrībā – iecietīgā, saprotošā un iekļaujošā.

___________________________________________________________________________________

RC ZELDA piedalās Tiesībsarga biroja organizētajā diskusijā “Tiesas pieejamība cilvēkiem ar invaliditāti”

13.10.2021.

2021. gada 13. oktobrī RC ZELDA direktore Ieva Leimane-Veldmeijere pēc Tiesībsarga biroja uzaicinājuma piedalījās 2021. gada 13. oktobra diskusijā “Tiesas pieejamība cilvēkiem ar invaliditāti” un sniedza RC ZELDA viedokli par konstatētajām problēmām tiesas pieejamībā cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem.

Diskusijas mērķis bija pārliecināties, kā praksē tiek īstenotas ANO Konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām 13. pantā noteiktās tiesības efektīvu tiesas pieejamību personām ar invaliditāti vienlīdzīgi ar citiem.

Diskusijas sākumā Tiesībsarga vietniece un Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas vadītāja Ineta Piļāne sniedza izvērstu ieskatu ANO “Starptautiskajos principos un pamatnostādnēs par tiesas pieejamību personām ar invaliditāti”. Diskusiju turpināja valsts iestāžu – Tieslietu ministrijas, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas un Juridiskās palīdzības administrācijas, kā arī Tiesībsarga biroja pārstāvji, sniedzot viedokli par tiesu pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti.

Vērtējumu par to vai un kā ir nodrošināta tiesu pieejamība cilvēkiem ar invaliditāti bija aicinātas paust arī nevalstiskās organizācijas, piemēram, apvienība “APEIRONS”, Latvijas Nedzirdīgo savienība, kā arī RC ZELDA.

RC ZELDA vadītāja Ieva Leimane-Veldmeijere savā uzrunā pievērsās problēmām piekļūt tiesām un citām tiesībsargājošām iestādēm, ar ko saskaras personas ar ierobežotu rīcībspēju, gan personas, kam tiesa ir piemērojusi medicīniska rakstura piespiedu līdzekli. Tāpat tika uzsvērta atbalsta personas pakalpojuma lēmumu pieņemšanā nozīme un pierādījumos balstīta labā prakse, saskarsmē gan ar tiesām, gan ar citām tiesībsargājošām iestādēm.

Diskusijas dalībnieku paustie viedokļi par tiesas pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti bija loti noderīgi RC ZELDA uzsāktajai izpētei, kuras rezultātā Aktīvo iedzīvotāju fonda finansētā projekta “ES gribu būt starp JUMS” ietvaros tiks sagatavota rokasgrāmata tiesību sistēmas darbiniekiem “Saprātīgie pielāgojumi tiesību aizsardzības sistēmas ietvaros”.

Diskusijas ieraksts ir pieejams Tiesībsarga mājaslapā – https://www.youtube.com/watch?v=dwifveRKOMQ.

___________________________________________________________________________________

Pārskats par juridiskās palīdzības nodrošināšanu 2021. gadā projekta “ES gribu būt starp JUMS” ietvaros

30.12.2021.

2021. gadā Aktīvo iedzīvotāju fonda finansētā projekta “ES gribu būt starp JUMS” ietvaros biedrība RC ZELDA nodrošināja bezmaksas juridisko palīdzību personām ar garīga rakstura traucējumiem un viņu tuviniekiem. 

Projekta ietvaros 2021. gadā sniegtas 414 bezmaksas juridiskās konsultācijas 201 lietā, no kurām 196 ir pabeigtas, bet 5 turpināsies nākamajā gadā. 155 gadījumos personas pirmreizēji sazinājās, veicot tālruņa zvanu, 8 – īsziņu veidā, 33 –  izmantojot e-pastu, 5 – rakstveidā, izmantojot Latvijas Pasta starpniecību. Juridisko palīdzību nodrošināja RC ZELDA juriste Sandra Pūce.

No uzsāktajām un pabeigtajām lietām lielākā daļa bija saistīta ar jautājumiem, kas skar personas rīcībspēju (ierobežošanu, pārskatīšanu vai atjaunošanu) (66 lietas); jautājumiem, kas skar sociālo aizsardzību un pienācīgu dzīves līmeni (47 lietas) un jautājumiem, kas saistīti ar privātās dzīves neaizskaramību (22 lietas). Tāpat aktuāli bija jautājumi kas saistīti: ar cieņu pret dzīvesvietu un ģimeni (8 lietas), ar tiesībām uz patstāvīgu dzīvesveidu un iekļaušanos sabiedrībā (5 lietas), tiesībām netikt pakļautam vardarbībai un ļaunprātīgai izmantošanai (6 lietas) un veselības aprūpi (6 lietas).

Kopā 2021. gadā pēc juridiskās palīdzības vērsušās 58 personas ar garīga rakstura traucējumiem (no tām 32 sievietes un 26 vīrieši). Pēc palīdzības vērsušies arī  personu ar garīga rakstura traucējumiem tuvinieki, aizgādņi un citi – dažādu iestāžu (piemēram, pašvaldību sociālo dienestu, sociālo pakalpojumu sniedzēju, veselības aprūpes iestāžu) pārstāvji.

Juridiskās palīdzības ietvaros tika sagatavoti 23 dokumenti, t.sk. 15  pieteikumi tiesai (par rīcībspējas ierobežošanu, pārskatīšanu, atjaunošanu, kā arī par pagaidu aizgādnības nodibināšanu); 3 pārsūdzības administratīvajiem aktiem; 2 dāvinājuma līgumi; 2 piekrišanas personas datu apstrādei un 1 iesniegums iestādei (Valsts policijai).

Projekta ietvaros tika nodrošināta arī advokāta palīdzība divām personām ar garīga rakstura traucējumiem attiecīgi divās tiesvedībās – no tām viena sekmīgi atrisināta (advokāta palīdzība komunikācijā ar administratīvo tiesu tika nodrošināta personai, kura vēlējās atgūt savas aizgādības tiesības pār bērnu), bet otra tiesvedība, kuras ietvaros tiek nodrošināta pārstāvība noziedzīgā nodarījumā cietušai personai ar garīga rakstura traucējumiem, turpināsies 2022. gadā. Advokāta pakalpojumus nodrošināja individuāli praktizējošs zvērināts advokāts Edgars Endzelis.

___________________________________________________________________________________

Notikušas trīs fokusa grupu diskusijas personu ar garīga rakstura traucējumiem iekļaušanos sabiedrībā pēc ilgstošas dzīves institūcijā

31.01.2022.

2022. gada janvārī RC ZELDA organizēja trīs fokusa grupu diskusijas par personu ar garīga rakstura traucējumiem iekļaušanos sabiedrībā pēc ilgstošas dzīves institūcijā. Fokusa grupās piedalījās pārstāvji no Tukuma novada, Jelgavas novada un Valmieras novada sociālajiem dienestiem, pakalpojumu sniedzēji (grupu mājas, Nodarbinātības valsts aģentūra, policija, darba devēji), kā arī pārstāvji no Rīgas, Vidzemes un Zemgales plānošanas reģioniem.

Fokusa grupu laikā pārrunāti sekojoši jautājumi:

  • pieredze darbā un saskarsmē ar cilvēkiem, kuri iznākuši no ilgstošas aprūpes institūcijām un sākuši dzīvot sabiedrībā (grupu dzīvokļos, sociālajos dzīvokļos, ģimenē, patstāvīgi);

  • personu ar garīga rakstura traucējumiem sagatavotība un prasmes, uzsākot dzīvi sabiedrībā;

  • izaicinājumi, vajadzības un labās prakses piemēri;

  • attiecības ar vietējo kopienu, kaimiņiem, ģimenes locekļiem un tuviniekiem;

  • sadarbības modeļi starp iesaistītajām institūcijām – gan lai nodrošinātu informācijas apmaiņu un koordinētu dažādus pakalpojumus (t.sk., to nepārtrauktību), gan risinātu konkrētas situācijas un problēmas.

Sarunas laikā tika identificēti būtiskākie izaicinājumi, ar ko nākas saskarties gan pašām personām ar garīga rakstura traucējumiem, gan pakalpojumu sniedzējiem:

  • aktīva dalība ikdienas dzīves plānošanā un organizēšanā;

  • dažādu prasmju apguve, t.sk., finanšu pratība;

  • veselības stāvokļa uzlabošana;

  • darba iespēju nodrošināšana;

  • sadarbība ar dažādiem pakalpojumu sniedzējiem (bankām, veselības speciālistiem, sociālo dienestu, u.c.);

  • attiecību veidošana ar vietējo kopienu;

  • sistemātiskas un organizētas starpinstitucionālās sadarbības trūkums.

Fokusa grupu laikā iegūtā informācija tiks izmantota Aktīvo iedzīvotāju fonda finansētā projekta “ES gribu būt starp JUMS” ietvaros īstenotā pētījuma “Personu ar garīga rakstura traucējumiem iekļaušanās sabiedrībā pēc dzīves institūcijā” sagatavošanā.

___________________________________________________________________________________

Notikušas trīs intervijas par tiesībsargājošo iestāžu saprātīgiem pielāgojumiem saskarsmē ar cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem

30.09.2022.

2022. gada septembrī RC ZELDA organizēja trīs intervijas par tiesībsargājošo iestāžu saprātīgiem pielāgojumiem saskarsmē ar cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Intervijās piedalījās pārstāvji no Valsts policijas, LR Prokuratūras un Rīgas tiesu apgabala. Interviju laikā iegūtā informācija tiks izmantota Aktīvo iedzīvotāju fonda finansētā projekta “ES gribu būt starp JUMS” ietvaros plānotās Rokasgrāmatas tiesību sistēmas darbiniekiem “Saprātīgi pielāgojumi tiesību aizsardzības sistēmas ietvaros” sagatavošanā.

Interviju laikā pārrunāti sekojoši jautājumi:

  • saskarsme ar cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem profesionālajā darbībā;

  • statuss, kādā visbiežāk ir cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem (piemēram, iespējamie cietušie, liecinieki vai noziedzīga nodarījuma izdarītāji u.c.);

  • pieredze rīcībspējas, medicīniskas rakstura piespiedu līdzekļa un Ārstniecības likuma 68. panta lietās;

  • biežākās problēmas saskarsmē ar personām ar garīga rakstura traucējumiem;

  • labās prakses piemēri, kad tiek veikti pielāgojumi, lai persona ar garīga rakstura traucējumiem varētu pilnvērtīgi piedalīties visos procesa posmos;

  • līdz šim īstenotās un nākotnē vēlamās apmācības par saskarsmi ar cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem.

Interviju laikā identificēti būtiskākie izaicinājumi, ar ko nākas saskarties gan personām ar garīga rakstura traucējumiem, gan tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem:

  • saprast veidu, kā ar cilvēku komunicēt un kā veidot saskarsmi, lai tiesībsargājošo iestāžu darbinieki iegūtu to informāciju, kas konkrētajā lietā un procesā nepieciešama;

  • tiesu psihiatrisko ekspertīžu veikšana un kvalitāte;

  • medicīniska rakstura piespiedu līdzekļa noteikšana un personas dalība tiesas procesa laikā;

  • personas ar garīga rakstura traucējumiem pārstāvība procesa ietvaros;

  • tiesību un pienākumu skaidrošana vieglajā valodā vai izmantojot alternatīvos komunikācijas līdzekļus.

  • apzināties metodes, kas personai ar garīga rakstu traucējumiem palīdz nomierināties situācijās, kad persona ir nogurusi, nespēj uztvert sacīto vai notiekošais rada pārlieku lielu trauksmi;

  • tehniskais nodrošinājums un telpu iekārtojums darbā ar personām ar garīga rakstura traucējumiem;

  • apmācību nodrošināšana tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem.

Informācijai:

Ar saprātīgiem pielāgojumiem tiek saprastas visas nepieciešamās izmaiņas, kas tiek veiktas (ja vien tās nerada nesamērīgu vai nepamatotu slogu), lai nodrošinātu, ka personas ar invaliditāti vienlīdzīgi ar citiem var īstenot visas cilvēktiesības un pamatbrīvības. (piemēram, saprātīgie pielāgojumi nodarbinātībā vai saprātīgie pielāgojumi tiesvedības procesā).

Attiecībā uz saprātīgiem pielāgojumiem tiesu sistēmā personām ar garīga rakstura traucējumiem, tie var būt: informācijas sniegšana personai ar garīga rakstura traucējumiem saprotamā un pieejamā veidā (piemēram, vieglajā valodā), dažādu saziņas veidu atzīšana un pielāgošana (piem., alternatīvā komunikācijas līdzekļu izmantošana), fiziskās pieejamības nodrošināšana (pieejamas telpas). Tiesas procesa – lietas izskatīšanas laiks, pārtraukumi, uzticības personas nodrošināšana, jautājumu uzdošana personai saprotamā veidā, notiekošā papildus skaidrošana, u.c.)

___________________________________________________________________________________

Pārskats par juridiskās palīdzības nodrošināšanu 2022. gadā projekta “ES gribu būt starp JUMS” ietvaros

30.12.2022.

2022. gadā Aktīvo iedzīvotāju fonda finansētā projekta “ES gribu būt starp JUMS” ietvaros biedrība RC ZELDA nodrošināja bezmaksas juridisko palīdzību personām ar garīga rakstura traucējumiem un viņu tuviniekiem. 

Projekta ietvaros 2022. gadā sniegtas 435 bezmaksas juridiskās konsultācijas 198 lietās. 148 gadījumos personas pirmreizēji sazinājās, veicot tālruņa zvanu, 8 – īsziņu veidā, 37 –   izmantojot e-pastu, 5 – rakstveidā, izmantojot Latvijas Pasta starpniecību vai kādu citu kurjerpasta pakalpojumu. Juridisko palīdzību nodrošināja RC ZELDA juriste Sandra Pūce.

Lielākā daļa lietu bija saistītas ar jautājumiem, kas skar personas rīcībspēju (ierobežošanu, pārskatīšanu vai atjaunošanu) (71 lieta); jautājumiem saistībā ar sociālo aizsardzību un pienācīgu dzīves līmeņa nodrošinājumu (36 lietas) un jautājumiem, kas saistīti ar tiesībām uz patstāvīgu dzīvi sabiedrībā (18 lietas). Tāpat aktuāli bija jautājumi kas saistīti: ar cieņu pret dzīvesvietu un ģimeni (11 lietas), tiesībām netikt pakļautam vardarbībai un ļaunprātīgai izmantošanai (8 lietas) un tiesībām uz privātās dzīves neaizskaramību (7 lietas).

Kopā 2022. gadā pēc juridiskās palīdzības vērsušās 103 personas (72 sievietes un 31 vīrietis), t.sk. 60 personas ar garīga rakstura traucējumiem. Tādējādi arī 2022. gadā turpinājās līdzšinējā tendence, ka pēc palīdzības arvien vairāk vēršas pašas personas ar garīga rakstura traucējumiem, nevis citas personas (tuvinieki, draugi, aizgādņi vai iestāžu speciālisti). No 198 uzsāktajām un pabeigtajām lietām 81 lieta tika uzsākta pēc personas ar garīga rakstura traucējumiem iniciatīvas, 77 lietas tika uzsāktas pēc personas ar garīga rakstura traucējumiem ģimenes vai tuvinieku iniciatīvas, savukārt 10 lietas tika uzsāktas pēc profesionālu darbinieku (sociālie darbinieki, atbalsta personas, ģimenes asistenti, NVO vadītāji u.c.) iniciatīvas.

Juridiskās palīdzības ietvaros tika sagatavoti 17 dokumenti, t.sk. 11  pieteikumi tiesai (par rīcībspējas ierobežošanas/pārskatīšanas jautājumiem; par laulības šķiršanu); 1 iesniegums Augstākajai tiesai par administratīvās lietas izbeigšanu; 4 iesniegumi iestādēm un 1 patapinājuma līgums.

2022. gadā, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, bija vērojams sniegtās juridiskās palīdzības apjoma samazinājums, jo RC ZELDA jurists 2022. gadā atradās ilgstošā prombūtnē.

Projekta ietvaros tika nodrošināta arī advokāta palīdzība divām personām ar garīga rakstura traucējumiem attiecīgi trīs tiesvedībās – vienas tiesvedības ietvaros tika nodrošināta pārstāvība noziedzīgā nodarījumā cietušai personai ar garīga rakstura traucējumiem, savukārt citai personai ar garīga rakstura traucējumiem tika nodrošināta pārstāvība divās tiesvedībās saistībā ar aizgādības tiesību atgūšanu (visas tiesvedības turpināsies arī 2023. gadā). Advokāta pakalpojumus nodrošināja individuāli praktizējošs zvērināts advokāts Edgars Endzelis.

Kopumā projekta ietvaros divu gadu laikā sniegtas 849 juridiskās konsultācijas 399 lietās, bet zvērināta advokāta palīdzība nodrošināta trim personām ar garīga rakstura traucējumiem.

___________________________________________________________________________________

Veiktas intervijas, lai apzinātu personu ar GRT pieredzi pārceļoties uz dzīvi sabiedrībā

Lai apzinātu, kā personām ar garīga rakstura traucējumiem (turpmāk tekstā – personas ar GRT) tiek nodrošināts iekļaušanās process sabiedrībā pēc ilgstošas dzīves institūcijā, laikā no 2023. gada maija līdz augustam tika veiktas 30 intervijas ar cilvēkiem, kuri uzsākuši patstāvīgu dzīvi Gulbenes (6), Tukuma (9) un Jelgavas (7) novados, kā arī Jelgavas valstspilsētā (8). Interviju laikā iegūtā informācija tiks izmantota Aktīvo iedzīvotāju fonda finansētā projekta “ES gribu būt starp JUMS” ietvaros plānotā pētījuma “Personu ar garīga rakstura traucējumiem iekļaušanās sabiedrībā pēc dzīves institūcijā” sagatavošanai.


Interviju ietvaros vēlējāmies uzzināt:
• Kāda bija personas ar GRT pārcelšanās no dzīves institūcijā uz dzīvi sabiedrībā;
• Vai un kādi sabiedrībā balstīti pakalpojumi personai ar GRT ir pieejami un tiek nodrošināti;
• Kāds atbalsts personai ar GRT ir pieejams un tiek nodrošināts;
• Galvenās problēmas, ar kurām personas ar GRT saskaras, uzsākot patstāvīgu dzīvi, un to iespējamie risinājumi;
• Kāda ir personas ar GRT saskarsme ar vietējo kopienu, t.sk. attieksme un pieņemšana no sabiedrības puses.


Klusums un miers, brīvības sajūta, iespēja strādāt un darīt, ko vēlas, iespēja iemācīties jaunas prasmes un saņemt atbalstu – tās ir tikai dažas no lietām, ko personas ar GRT, pārceļoties uz grupu dzīvokļiem vai pilnīgi patstāvīgu dzīvi, novērtē visvairāk. Kā saka viens no intervētajiem cilvēkiem: “Jā, klusums, daudz mierīgāk, smakas nav. Netrako, necērt durvis. Te var uztaisīt ēst, tieši to, ko pats vēlies. Ja tev ir finansiālā lieta. Tu vari uztaisīt. Nekā pansionātā to, ko tev tikai dod. Te ir laipni darbinieki, ļoti izpalīdzīgi. Ja tu kaut ko nemāki, nesaproti, aizej pēc padoma.”

Interviju noslēgumā jautājām cilvēkiem, kādi ir viņu lielākie sapņi vai vēlmes, ko viņi vēlētos piepildīt vai izdarīt.

Te daži no tiem:
• A. gribētu “normālu, stabilu darbu atrast un normālu dzīvokli”. Līdzīgi domā arī I.: “Sapnis man ir tāds, ka es gribu kārtīgi strādāt un kārtīgu dzīvi savu” un J.: “…lai tik darbs būtu. Līdz mūža beigām… Jo, ja nav darba, tad nav ko dzīvot.”;
• A. gribētu “kļūt par mācītāju. Un satikties ar ģimeni un bērniem”;
• N. sapņo par dzīvi kopā ar draugu, kurš pēc dzīves grupu dzīvoklī “izgāja ārpusē tā kā tu” un dara visu pats;
• E. vēlas iemācīties braukt ar riteni, bet J. – japāņu valodu;
• L. vēlētos aizbraukt uz Ventspili, jo “tur esot šiki” un aiziet svētceļojumā uz Aglonu, bet O. aizbraukt uz jūru;
• A. gribētu izmēģināt Aerodiumu;
• I. ies spēlēt teātri, bet R. sapņo par skatuvi: “Es gribu jau no 15 gadiem uz estrādes skatuves uzkāpt, tāpēc es aizgāju mūziku mācīties. Gribētu stāvēt un dziedāt”;
• M. un I. lielākais sapnis, lai “būtu savs dzīvoklis”, bet E. grib uzcelt māju;
• savukārt M. būtu laimīgs, ja tiktu vaļā no kredīta.
Paldies ikvienam cilvēkam, kurš uzticēja mums savu stāstu. Lai sapņi piepildās! Un kā saka K.: “Es vienmēr saku, ka nevajag padoties, vajag cīnīties. Tālu tiksi, ja tu cīnīsies.”

Projektu “ES gribu būt starp JUMS” finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds.”

Plašāka informācija par Aktīvo iedzīvotāju fondu: www.activecitizensfund.lv.

___________________________________________________________________________________

RC ZELDA ir izveidojis četrus videostāstus par cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, kuri izvēlējušies patstāvīgu dzīvi sabiedrībā pretstatā ierobežotai dzīvei institūcijās jeb sociālās aprūpes centros

Katrā videostāstā skatītāji iepazīs cilvēkus, kuri iepriekš mituši dažādos Latvijas ilgstošas sociālās aprūpes centros (SAC), bet deinstitucionalizācijas projekta, kas Latvijā noritēja no 2015.-2023. gadam, ietvaros tos pametuši, uzsākot patstāvīgu dzīvi sabiedrībā. 

RC “ZELDA” veidotajos videomateriālos personas stāsta gan par patstāvīgas dzīves sabiedrībā uzsākšanas pozitīvajām pusēm, gan arī par izaicinājumiem. Šī ir iespēja dzirdēt to cilvēku dzīvesstāstus, kuriem dzīve sabiedrībā nav pašsaprotama – stāstu varoņi atklāj gan to, kā ir nonākuši līdz pastāvīgai dzīvei, gan to, kāda ir viņu ikdiena šobrīd un kādi ir viņu sapņi.

Visus videomateriālus iespējams noskatīties RC “ZELDA” sociālajos tīklos, tāpat tie tiks demonstrēti mācību semināros to profesiju pārstāvjiem, starp kuru klientiem var būt cilvēki ar intelektuālās attīstības traucējumiem vai psihosociāliem traucējumiem.

Videostāsti tapuši AIF (Aktīvo iedzīvotāju fonds//Active Citizens Fund) finansētā projekta ‘’ES gribu būt starp JUMS’’ ietvaros. Projekta mērķis ir – nodrošināt vienlīdzīgu pieeju tiesību aizsardzības līdzekļiem personām ar garīga rakstura traucējumiem, mazinot sabiedrības aizspriedumus un uzlabojot iespējas iekļauties vietējā kopienā.

Deinstitucionalizācija: Elgas dzīvesprieks
Deinstitucionalizācija: Elgas dzīvesprieks
Deinstitucionalizācija: Ilonas ceļš uz patstāvību
Deinstitucionalizācija: Ilonas ceļš uz patstāvību
Deinstitucionalizācija: Elvīra un Jānis izveido ģimeni
Deinstitucionalizācija: Elvīra un Jānis izveido ģimeni
Deinstitucionalizācija: Vladimirs gaida svētku brīnumu
Deinstitucionalizācija: Vladimirs gaida svētku brīnumu

Notikuši trīs mācību semināri vispārējo pakalpojumu sniedzējiem un valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekiem

Aktīvo iedzīvotāju fonda finansētā projektā ‘’ES gribu būt starp JUMS’’ Resursu centrs “Zelda” organizēja  trīs mācību seminārus – “Kā efektīvi komunicēt ar klientiem, ja viņiem ir garīga rakstura traucējumi?”. Divu dienu semināri norisinājās 26.-27.martā, 3.-4.aprīlī un 10.-11.aprīlī, un pulcēja vispārējo pakalpojumu sniedzējus un valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekus no Jelgavas pilsētas un Jelgavas novada, Tukuma novada un Gulbenes novada. 

Dažas no dalībnieku atsauksmēm: "Zināšanas uzņēmu vairāk nekā biju gaidījusi!"; "Es izpratu šo GRT cilvēku izjūtas, kas iepriekš nebija saprotamas."; "Informācija bija aizraujoša un interesanta. Noderīgs seminārs, kas liek paskatīties uz dzīvi savādāk"; "Tika iegūti instrumenti sarežģītās situācijās, ne tikai darbā, bet arī ikdienas situācijās."

Pateicoties šiem semināriem, RC “Zelda” varēja aprobēt mācību programmu un metodisko materiālu “Pakalpojums ikvienam – personas ar garīga rakstura traucējumiem vietējā sabiedrībā”, kas tika izveidoti šī paša projekta ietvaros. Programmas un metodiskā materiāla gala versija tiks publicēti mūsu mājas lapā: www.zelda.org.lv

Paldies visiem dalībniekiem un arī lektoriem Ievai Leimanei-Veldmeijerei, Margaritai Vasiļevskai, Evijai Strupišai un Aleksandrai Pavlovskai.

___________________________________________________________________________________

fonds