AktualitātesNoslēdzies Eiropas Sociālā fonda finansētais projekts “Atbalsta personas lēmumu pieņemšanā pakalpojuma nodrošināšana”
Noslēdzies Eiropas Sociālā fonda finansētais projekts “Atbalsta personas lēmumu pieņemšanā pakalpojuma nodrošināšana”
30.11.2023.
Publicēts: 30.11.2023.
2023. gada 30. novembrī noslēdzās Centrālās finanšu un līguma aģentūras atbalstītais projekts “Atbalsta personas lēmumu pieņemšanā pakalpojuma nodrošināšana”. Laikā no 2022. gada 1. novembra līdz 2023. gada 31. oktobrim atbalsta personas lēmumu pieņemšanā pakalpojums tika nodrošināts 45 pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem 8 Latvijas pašvaldībās: Rīgas, Liepājas, Daugavpils, Jelgavas valstspilsētās un Bauskas, Jēkabpils, Ogres un Dienvidkurzemes novados.
Atbalsta personas lēmumu pieņemšanā pakalpojums tika sniegts sekojošās jomās:
Tiesību un interešu aizstāvības jomā – atbalsts sniegts komunikācijā ar dažādām valsts un pašvaldību iestādēm, palīdzot noskaidrot sev aktuālo informāciju, sagatavot nepieciešamos dokumentus/ iesniegumus, izskaidrojot saņemto dokumentu/ lēmumu saturu vai piedaloties klātienes tikšanās reizēs.
Finanšu jomā– atbalsts sniegts galvenokārt budžeta plānošanā un lielāku pirkumu veikšanā, kā arī komunikācijā ar bankām (jaunu bankas karšu pasūtīšana un aktivizēšana, internetbankas pieslēgšana un izmantošana), kredītiestādēm, parādu piedzinējiem. Būtiski, ka vairākas atbalstāmās personas sākušas pašas regulāri maksāt aktuālos rēķinus (par elektrību, gāzi, komunālajiem pakalpojumiem, telefonu, internetu, utt.), sekot līdzi rēķinu apmaksas termiņam un kārtot parādus gan par komunālajiem maksājumiem, gan uz nomaksu ņemtajām precēm. Atsevišķām atbalstāmajām personām pakalpojuma saņemšanas laikā izdevies izveidot kaut nelielus uzkrājumus, atmaksāt vairākus līdz šim paņemtos kredītus, kā arī izvairīties no jaunu ātro kredītu ņemšanas.
Ikdienas dzīves jomā – atbalsts sniegts, risinot jautājumus, kas saistīti ar nodarbinātību, izglītību, ikdienas sadzīves un pašaprūpes prasmju pilnveidošanu, kā arī digitālo prasmju apguvi un e-pakalpojumu izmantošanu. Vairākas atbalstāmās personas uzsākušas strādāt (nepilnas slodzes darbs) vai aktīvi meklē darbu, izsūtot CV, ejot uz darba pārrunām vai reģistrējoties Nodarbinātības valsts aģentūrā. Tāpat sniegts atbalsts komunikācijā ar potenciālajiem vai esošajiem darba devējiem vai kolēģiem, t.sk. risinot dažādas konfliktsituācijas, kas radušās atbalstāmās personas veselības stāvokļa dēļ.
Veselības aprūpes jomā – lielai daļai atbalstāmo personu APLP pakalpojuma sniegšanas laikā bija nepieciešams atbalsts komunikācijā ar veselības speciālistiem: apzinot nepieciešamos speciālistus un veicot pierakstus; risinot jautājumus par sarežģītu izmeklējumu un operāciju veikšanu (t.sk., piemērojot noteiktās atlaides personām ar invaliditāti); kopā ar atbalstāmo personu sagatavojot nepieciešamo informāciju un jautājumus pirms ārsta vizītes; sniedzot psihoemocionālo atbalstu pirms un pēc vizītes, kā arī vizītes laikā; skaidrojot speciālista sniegto informāciju atbalstāmajai personai saprotamā veidā (piem., vieglajā valodā vai vairākas reizes atkārtojot); skaidrojot izmeklējumu rezultātus un ārstu rekomendācijas; atgādinot par medikamentu iegādi un lietošanu.
Sociālās aprūpes jomā – vairākām personām nokārtots trūcīgās vai maznodrošinātās personas statuss, kas dod iespēju saņemt arī pārtikas un higiēnas pakas. Tāpat atsevišķām personām rasta iespēja izmanot zupas virtuves pakalpojumu, kā arī nodrošināts atbalsts saziņai ar Sociālo dienestu, lai saņemtu nepieciešamo palīdzību vai pakalpojumus, t.sk. rasta iespēja saņemt “Aprūpe mājās” un asistenta pakalpojumu un apmeklēt Dienas centru un specializētās darbnīcas, kā arī pagarināts līgums par dzīvokļa īri.
Atbalsta loka veidošanas jomā – regulārs atbalsts sniegts attiecību uzturēšanā, uzlabošanā un izveidošanā ar ģimenes locekļiem, tuviniekiem, kaimiņiem un citiem cilvēkiem. Atsevišķos gadījumos atbalsta persona sniegusi atbalstu konfliktsituācijās ar kaimiņiem, skaidrojot atbalstāmajai personai uzvedības normu un personīgo robežu ievērošanu, savukārt kaimiņiem – atbalstāmās personas komunikācijas īpatnības.
Atbalsta personas atzinušas, ka sadarbības rezultātā atbalstāmās personas ir kļuvušas drošākas, tām audzis pašvērtējums un pārliecība par savām spējām. Atbalstāmās personas atklātāk runā par sevi un savām vajadzībām, neizvairās no pašu radītiem konfliktiem, drosmīgāk pauž savas domas un nebaidās uzdot jautājumus, meklē risinājums problēmām, kā arī lūdz atbalstu, kad tas ir nepieciešams. Gandrīz visos gadījumos atbalsta personas rekomendējušas turpināt pakalpojuma nodrošināšanu. Arī lielākā daļa atbalstāmo personu atzinušas, ka vēlas turpināt pakalpojuma saņemšanu.
2023. gada 1. novembrī stājās spēkā grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, definējot atbalsta personas pakalpojumu lēmumu pieņemšanā likumā. Līdz ar to pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem, kurām ir pirmā vai otrā invaliditātes grupa no 2023. gada 1. novembra var saņemt Atbalsta personas lēmumu pieņemšanā pakalpojumu. Līdz 30.11.2023. pakalpojumu ar valsts budžeta finansējumu ir sākušas saņemt arī 28 personas, kuras līdz šim pakalpojumu saņēma CFLA finansētā projekta ietvaros.
Atbalsta personas lēmumu pieņemšanā pakalpojums tiek nodrošināts ar valsts budžeta finansējumu saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumu un Ministru kabineta 2023. gada 31. oktobra 625. noteikumam “Noteikumi par atbalsta personu lēmumu pieņemšanā pakalpojumu”. Šo pakalpojumu visā Latvijas teritorijā sniedz biedrība “Resursu centrs cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem “Zelda””.
Plašāks pārskats par projekta rezultātiem lasāms šeit.